Eviyeler

  Eviyeler, evlerde ve restoranlarda hem bulaşık hem de meyve sebze yıkamak için kullanılan ürünlerdir. Tezgahlara bitişik şekilde tasarlanan eviye modelleri, mutfak lavabosu olarak da bilinir. İhtiyaç duyulan tüm yıkama işlemlerini yapabilmeye yardımcı olur. Çok amaçlı olarak kullanılan bulaşık lavaboları mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alır.

  Her ihtiyaca yanıt verecek birçok çeşidi olan eviyeler su ile en çok temas eden ürünlerdir. Bu nedenle mermer, metal, granit gibi suya dayanıklı malzemelerden üretilir. Bununla birlikte üretildikleri malzemelerin insan sağlığını riske atmayacak kalitede olmasına dikkat edilir. Farklı renk ve modellerde tasarlanan lavabolar kullanıcı ihtiyaçları dikkate alınarak üretilir.

  Eviye Ne İşe Yarar?

  Eviyeler, tezgahların musluk bölmesinin alt kısmından içe doğru gelecek şekilde tasarlanan ürünlerdir. Bulaşık lavaboları özellikle mutfaklardaki yıkama işlemlerinin daha rahat yapılabilmesi için önem taşır. Bununla birlikte bulaşık ve gıdaların yıkanması sırasında, özel tasarımı sayesinde, çevreye su sıçramasını da engeller. Günümüzde mutfak teknolojisinin daha da gelişmesiyle birlikte birçok çeşitte eviye üretilir.

  Gün içerisinde çok sık kullanılan eviyeler mutfaklarda özellikle düzeni sağlamada önemli yere sahiptir. Yüksekliğinin iyi ayarlanması, kolay temizlenebilir olmaları, suyun akışını kolay sağlaması, eviye seçimlerinde önemli unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte her mutfak tezgahı tipine uygun alternatifler bulmak mümkündür.

  Eviye Çeşitleri Nelerdir?

  Eviyeler kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak tasarlanır. Farklı modelleri olduğu kadar boyut seçenekleri de fazladır. Mutfakların büyüklüğü, tezgah genişliği gibi detaylar dikkate alınarak en uygun ürünleri bulmak mümkündür. Kullanılar, kendi ihtiyaçlarını dikkate alarak eviye seçimi yapabilir. Özellikle modern ve estetik görünüme sahip eviyeler son yıllarda çok tercih edilmektedir. Siyah ağırlıklı mutfaklar için koyu renkler ideal seçenekler arasında yer alsa da tüm dekorasyonlara uygun tasarımlar vardır.

  Eviye modelleri aynı zamanda montaj şekline, havza sayısına göre farklılık gösterir. En çok tercih edilen modeller paslanmaz çelikten üretilen eviyelerdir. Bunların en büyük avantajı kolay temizlenebilir olmasıdır. Parlak ve şık görünümleriyle her mutfak için ideal seçimlerdir. Gri çelik modeller suya dayanıklılıkları sayesinde oldukça beğeni toplar. Ancak bu modelleri kullanırken sert fırçalar kullanmamaya dikkat etmek gerekir. Mermer ve granit eviye modelleri de yaygın kullanılan ürünler arasında bulunur.

  Tezgah üstü eviye modelleri çok tercih edilen tasarımlardır. Kurulumu kolay olduğu için birçok evde tercih edilir. Tezgah altı modeller ise alt kısımlara montajı yapılan tasarımlara sahiptir. Bunlar tezgahların alt kısımlarına asılarak monte edilirler. Tezgaha sıfır tasarımlar ise direkt yüzeye montajlanırlar. Havza sayısına göre tek ve çift gözlü olmak üzere farklı modellerde üretilirler. Tek gözlü eviyeler bir parçadan oluşurken çift gözlülerde iki tane derin havza vardır. Kalabalık aileler için genellikle çift gözlü eviyeler önerilir.

  Eviye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Mutfakların en önemli ürünleri arasında yer alan eviyeler işlevsel özellikleriyle öne çıkar. Her modelin kendine göre avantajları bulunur. Seçim yaparken de bunları dikkate almak gerekir. Boyut ve alan, üzerinde durulması gereken detaylar arasındadır. Mutfak tezgahının boyutuna göre geniş ya da daha dar ürünler seçilebilir. Aynı zamanda malzeme kalitesi ve türü de önemlidir. Emaye kaplama, granit ya da paslanmaz çelik gibi ürünler tercih edilebilir.

  Eviye seçimi yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise ürünün derinliğidir. Bulaşık yıkarken uygun derinlik kolay iş yapabilme kapasitesi sunar. Montaj tipi de yine kullanıcıların üzerinde durması gereken bir konudur. Üstten ya da alttan montajı yapılan modeller tercih edilebilir. Temizlik ve bakım kolaylığı, lekeyi çok fazla tutmaması da satın alırken araştırılması gereken konular arasındadır.

     Alışveriş Sepetim

  X
  WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
  Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?